Tez Düzenlemeyi Kimler Yapar?

Yüksek lisans  ve doktora tez düzenleme işlemi, öğrencilerin tez yazım süreci bittiğinde enstitüye tez teslim ettikleri esnada yapılan bir işlemdir. Bu işlem oldukça önemlidir. Tez hazırlamak zorlu bir süreç olmanın yanı sıra ciddi emek ve zaman istemektedir.  Yüksek lisans tezi hazırlayan insanlar genelde iş yaşamını da beraberinde sürdürmektedir. Bu durum, bu iş için yeteri özeni gösterememekle beraber kişinin hayatına baş ağrısı olarak yansımaktadır. İş stresinin yanında bir de tez hazırlama ve düzenleme stresi çekilmez bir hal almaya başlar. Tez hazırlama ve düzenleme, lisansüstü eğitimin son aşaması olsa da herkes bu aşamayı başarı ile tamamlayamamaktadır. Esasında birçok kişi ders döneminde zorluk çekerken ders döneminde çok başarılı olup da tezini veremeyenlerin sayısı az değildir. Bununla birlikte çoğu kişi tezini hazırlayıp savunmasına rağmen enstitünün istediği biçimsel düzenlemeleri gerçekleştirmekte zorluk yaşamaktadır.

Yüksek lisans ve doktora tez düzenleme işlemleri kolay sanılsa da oldukça zor bir işlemdir. Çünkü tez yazım süreci bittiğinde enstitüler kendi yayınlamış oldukları tez yazım kılavuzu doğrultusunda öğrencilerin tezlerini kendi belirledikleri kılavuzda yer alan kurallara göre düzenlemeleri istenmektedir. Tezler kılavuzda yer alan kurallara göre düzenlenmezse eğer kabul edilmemektedir.

Tez düzenleme işi teknik beceri ve akademik bilgi isteyen bir konudur. Tez düzenlemesinde, lisansüstü eğitimini başarı ile tamamlayan herkesin yapabileceği şeyler vardır. Fakat mutlaka desteğe ihtiyaç duyulan zor düzenlemeler de bulunmaktadır.

Tez düzenleme işleminde iki hususun çok önemli olduğu bilinmektedir. İlki tez yazım kılavuzunun güncel olması, ikincisi ise program bilgisinin önemidir. Tez düzenlemesi yaparken program bilginizin olması gerekmektedir. Program bilginiz yoksa eğer, programı öğreneyim derken tez düzenlemeye büyük bir zaman harcayacaksınız. Bu da sizin o tezi düzenleme işleminizi oldukça uzatacaktır. Bu yüzden program bilgisi olmayan öğrencilerin tez düzenlerken vakit harcamamalarını önermekteyiz

Tez düzenleme işlemini yaparken iki husus çok önemlidir. Bu hususları  bilmiyorsanız eğer, tez düzenleme işleminde çok zorlanacaksınız. Tez düzenleme işleminde zorlanmanız yerine profesyonel bu işi yapan kişilerden destek almanız tavsiye edilebilir.

Yardım alacağınız kişilerin alanında yeterli ve profesyonel olmaları büyük önem arz etmektedir. Çalışmanızın üniversite tarafından kabul edilmesine kadar, sizinle bağlantı halinde olup, tespit edilen hata veya çalışmaya eklenmesi istenilen ekstra bir husus var ise, en hızlı şekilde bu noksanlıkları tamamlamasında yardımcı olacak kişi ve kişilerden oluşmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp