Tez Düzenlemeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Yazılı tez, ödev veya makalenin sunulacağı kurum tarafından kabul edilebilmesi için; tüm içerik baştan sona kadar düzenlenmelidir. Yani hazırlanan metnin istenilen tez formatına uyarlanması gerekir. Çalışmayı yapan kişiler istenen format için tez yazım kılavuzuna sahip olsalar da gerekli teknik bilgiye sahip değillerdir. Bu yüzden tez düzenlemesine ihtiyaçları vardır. Düzenlemelerin yapılmadığı veya önem verildiği durumlarda çalışmaların kabul edilmemesi veya reddedilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Tez formatlama işlemi bu noktada önem kazanır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çalışmanın hataları düzeltildikten sonra teslim edilmesi gerekmektedir.

Tez düzenleme süreci, eserin teslim edileceği kurum veya kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Çalışmalar, sunulacak kurum veya kuruluşların istediği yazım kurallarına ve sayfa düzenine uygun olarak hazırlanmalıdır. Tez düzenleme, titizlikle yapılması gereken ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Çalışmanın uzun sürmesi çalışmalarda yazım hatalarına ve anlatım hatalarına neden olmaktadır. Tez, ödev ve makale yazımlarında kısa ve anlaşılır olma ve bilimsel dil kullanma gerekliliği nedeniyle çeşitli düzenlemelere ihtiyaç vardır.

Çalışmalarda incelenen ve analiz edilen detayların yanı sıra araştırmaya yardımcı olan danışmanlar veya editörler, araştırmanın istenen format ve sayfa düzenine uygun olup olmadığına da dikkat ederler. Bu nedenle işi yapanların en çok ilgilendiği konulardan biri de tez dizgisidir. Tablo ve şekillerde taşma varsa ilk dikkat çeken yerler kenar boşlukları, sayfa numaraları ve hazırlanan tezin kapağının içeriğe uygunluğudur. Ayrıca kullanılan dipnotların ve kaynakların kılavuza uygun olması da önemlidir.

Teslim edilecek tezin düzenlemesinin, sunulacağı kurum ve kuruluş için hazırlanan kılavuza uygun olarak yapılması gerekmektedir. Tez düzenleme sürecinde öncelikle yazım kılavuzu dikkate alınmalıdır. Oluşturulması gereken bölümler kılavuza göz atılarak değerlendirilir. Çalışmaları organize etmek için bir Word belgesi üzerinde çalışma yapılabilir. Word programı hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, programın kullanımına aşina olan bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Sayfaların düzeni ve sayfa numaralarına dikkat edilerek çalışmanın tamamı için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Tezin kapağı uygun şekilde ve özenle ayarlanmalıdır. Tezin her bölümü özenle kılavuzda istendiği gibi düzenlenmelidir. Başlıkların doğru sayfada yazıldığından emin olmak için içerik dikkatlice kontrol edilmelidir. Çünkü tez düzenleme süreci, teknik bilgi gerektiren zorlu ve titiz bir çalışma gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp