Tez Düzenleme ve Tez Teslimi

Tez teslimi gerçekleşmeden önce tez düzenleme işlemi yapılmalıdır. Tezin teslimi için ilk olarak tezin tamamen bitmesi gerekir. Tezin bittiğini düşünseniz de baştan sona gerekli tarama ve inceleme yapılmalıdır. Bu süreç içinde var olan temel eksiklikler tespit edilerek tez düzenleme işlemi başlatılabilir.  Ancak düzenleme işleminde ilk olarak doğru tespit her zaman önem taşır.  Bunun için belli tez düzenleme programları devreye girer bu programlar ile birlikte tezinizi kontrol edebilir ve gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca tez düzenleme programı olarak değerlendirilen uygulamaları iyi bir şekilde kullanabiliyorsanız kendiniz de tez düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için tezin detaylı bir şekilde taraması ve incelenmesi yapılmalıdır.

Tez düzenleme işlemini danışmanınız aracılığı ile de başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak danışmanınızın tezinizi sizin yerinize düzenlemesini beklememelisiniz. Hocanız tezinizi okuduktan sonra size gerekli dönüşü yaparak düzenleme için doğru bir yönlendirmede bulunabilir.

Tez düzenleme ayrıntı gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte her detay sizin için önem taşımalıdır.  Aksi takdirde tezinizde gerekli başarıya ulaşamazsınız.  Tezinizin düzenlemek için gerekirse tez düzenleme merkezinden de yardım alabilirsiniz. Tez düzenleme merkezleri bu konuda birçok öğrenciye yardımcı olmaktadır. Düzenleme işleminde eğer sona geldiyseniz ve vaktiniz yoksa o zaman tez düzenleme merkezi devreye girerek en kısa sürede düzenleme işlemini sizin yerinize yapabilir.

Tez Düzenleme Merkezi Nasıl Seçilir?

Redaksiyon, tamamlanmış olan bir metnin veya tezin yazım hatalarının kontrol edilmesi, düzeltilmesi ve son olarak yayıma tam anlamıyla hazır hale getirilmesi anlamına gelmektedir. Redaksiyon, alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya doğru ve güvenilir bir  çalışmanın çıkması zorlaşacaktır. Tez düzenleme merkezi tarafından düzenlenen tezlerde; akademik metinlere bilimsel etik ilkelere sadık kalınarak redaksiyon, düzeltme, düzenleme, geliştirme ve son okuma çalışmaları yapılmalıdır.

Tez düzenleme, raporlaştırılan bilimsel araştırmanın mevcut yönergelere göre biçimlendirilmesi demektir. Bu işlemde üniversitenin yayımladığı tez yazım kılavuzu ve varsa şablon dikkate alınır. Tez yazım kılavuzu ve tez şablonuna göre öğrencilerin uyarlama yapması istenir. Öncelikle öğrencilerin tez yazım kılavuzuna erişmeleri gerekir. Tez yazım kılavuzuna göre düzenleme yaptırmak istiyorum diyorsanız öncelikle tezinizin doğru kılavuza göre düzenleneceğinden emin olmalısınız. Uzman olmadan kendi bilgileriniz ile yazdığınız yazılarda birçok yanlış ve hata bulunabilir bu sebeple bu işi iyi bilen kişilerle çalışmalı ve onlardan yardım almalısınız. Güvenilir bir tez düzenleme merkezi ile yazınızı sorunsuz ve doğru bir şekilde yayımlayabilirsiniz. Tez düzenleme merkezi ile ayrıntılarda boğulmaktan kurtulabilirsiniz.

Tez Teslim Süreci

Tez teslim süreci son noktaya gelmiş olduğunuzu gösterir. Bu noktada detaylar oldukça önem taşır.  Küçük bir hata bile size sorun çıkarabilir. Bunun için tez düzenleme sürecini en iyi şekilde atlatmanız sizin yararınıza olacaktır. Özellikle teslimden önce danışman hocanızdan da gerekli onayı almanız gerekir. Onay alındıktan sonra tezinizi yeniden gözden geçirip teslim sürecini başlatabilirsiniz. Gerekli onay alındıktan sonra teziniz sonuçlanmış olacaktır.

Tez yazım ve teslim süreci oldukça önemlidir.  Bu süreçte yapacağınız ufak bir hata tezinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için gerekli olan şey, her adımı doğru bir şekilde atmaktır. Tez düzenlemesi ve tez teslimi için tezinizi birkaç defa okumanız da önemlidir. Çünkü kimi zaman gözden kaçan bir durum olabilir. Bu yüzden tezinizi sık sık okumanız eksiklerinizi gidermeniz açısından faydalı olacaktır.

Tez Düzenleme ve Teslim Sürecinin Önemi

Tezinizin savunmadan birkaç hafta önce bitmesi gerekmektedir. Bazen eksikliklerle tez savunmasına girilmesine rağmen bu eksikler savunma sırasında ve sonrasında can sıkıcı olmaktadır. Bunun için savunmadan önce tezinizin biçimsel düzenleme ile birlikte tamamen bitmiş olması size jürinin isteyeceği düzeltmeler için zaman kazandıracaktır. Böylece ortaya çıkabilecek olumsuz bir durum için gerekli müdahaleyi yapmış olacaksınız.

Eğer tez savunmasına yakın bir süreçte teziniz biterse o zaman düzenleme işlemi gerektiren bir durumda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle danışman hocanızla her zaman iletişim halinde olmanız size ekstra avantaj sağlar.  Böylece eksiklerinizi daha iyi görmüş olursunuz.

Tez düzenlemesi öğrenciler için stresli bir süreci ifade etmektedir.  Bu süreç içinde titiz davranmak sizi öne geçirir. Kusursuz bir tez için düzenleme ve teslim süreci itina ile yürütülmelidir. Böylece en iyi şekilde tezinizi tamamlamış olacaksınız. Savunmadan önce tezinizi güvenilir insanların incelemesine sunmak da ayrı bir öneme sahiptir. Böylece başkalarının fikrini alabilir ve eksik yönlerinizi daha iyi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp