APA Formatı Nedir ve Neden Önemlidir?

apa-formati-nedir-apa-formati-neden-onemlidir

Pek çok kitap ve bilimsel dergi editörünün yanı sıra dergi hakemleri ve diğerleri, yayınlamayı düşündükleri makalelerin APA (Amerikan Psikoloji Derneği) formatında hazırlanmasını talep eder. Bu pek çok disiplinde doğrudur, hiçbir şekilde psikoloji veya sosyal bilimlerle sınırlı değildir. APA formatı nedir? Neden psikoloji dışındaki alanlarda kullanılıyor? Yazılarını bu formata sokmak için yazarların ne yapması gerekiyor?

APA formatı, makale ve tezleri formatlamak için standart bir kurallar kümesidir. Tez formatlama işlemini başarı ile gerçekleştirebilme için APA formatına mutlaka hakim olunmalıdır. Metin içi alıntı referansları, referans listeleri, sayfalandırma, kenar boşlukları, alt başlıkların hiyerarşisi, kısa başlıklar, vb. İçin ayrıntılı talimatlar içerir. standartlaştırılmış kurallar seti) iki nedenden ötürü. Birincisi, okuyucuların bilimsel metinleri mümkün olan en kolay ve verimli şekilde anlayabilmelerini kolaylaştırmak için bu biçimlendirme parametrelerinin standartlaştırılmasına yönelik kabul edilmiş bir ihtiyaç vardır. İkincisi, bu ihtiyaç göz önüne alındığında, APA bunu başarmak için son derece kapsamlı ve ayrıntılı bir kılavuz geliştirmiştir ve diğer disiplinlerdeki editörlerin alternatif formatlar geliştirerek tekerleği yeniden icat etmek için zaman harcamalarına gerek yoktur. Buna ek olarak APA, örneğin kılavuzun ilk sürümü yayınlandığında mevcut olmayan, dünya çapında ağda bulunan materyallere referanslar eklemek için format kılavuzunu periyodik olarak güncelleme konusunda titiz davranır.

APA formatı kılavuzu uzun ve karmaşık görünür ancak iyi ve çok açıktır. Çeşitli kaynaklardan çevrim içi olarak satın alınabilir ve çoğu üniversite kitabevinde bulunabilir. Kısa kılavuzlar ayrıca, anahtar kelimelerin ‘APA biçimlendirmesi’ kullanılarak arama motorunuz aracılığıyla çevrimiçi olarak satın alınabilir ve bulunabilir.

APA formatlamasında ve dilin doğru kullanımında uzman olan editörler aracılığıyla tez düzenleme işleminizi başarılı bir şekilde yapabilir, çalışmanızı tez formatına uygun hale getirebilirsiniz. Geleceğinize yatırım yapmak, ortalama bir tezi mükemmel bir teze dönüştürebilir. Pek çok insanın hayatlarının en önemli yazılarından biri olarak gördüğü yazıların mümkün olan en yüksek kalitede olması sağlamaya değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp