Daha Kolay Bir Tez Yazma Süreci

Tez-yazma-sureci

Düşüncelerini kağıda geçirebilmek gibi doğal bir eğilime sahip olmayan çoğu öğrenci için tez yazmak oldukça zordur. Ancak tezinizi yazmadan mezun olamazsınız.  Bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesi için yazma becerilerinizi geliştirmek göz ardı edilemeyecek bir gerekliliktir. Tez yazma süreci, temel olarak, kendi çalışma alanınızı kapsayan geçerli ve orijinal bir konuyu düşünmekle başlar. Konunuz veya tezin kendisi onaylandıktan sonra daha yüksek bir seviyeye veya öğrenmeye karar vermedikçe, temelde akademik yolculuğunuzun sonudur. Tez yazmanın öğrencinin hayatının önemli bir parçası olmasının nedeni budur.

Tez yazma süreci söz konusu olduğunda öğrencilerin karşılaştıkları birçok zorluktan biri, ‘iyi yazar’ olmamalarıdır. Hepimiz birkaç gün içinde saygın bir makale çıkarabilecek akademik dahiler olmadığımız için, bunu çaba, organizasyon ve tezinizi yazmaya çok zaman ayırarak telafi edebilirsiniz. Konunuz ve tez öneriniz onaylandıktan sonra, tezin kendisini yazmaya geçebilirsiniz. Tez yazma sürecindeki ‘acıyı’ ortadan kaldırmak için, takip etmesi kolay bu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

İlk olarak, kaynakları bir araya getirme sürecinde ve araştırmanızı yürütürken, tez taslağını oluşturmaya yardımcı olacak önemli noktalar hakkında dikkatli notlar almanız gerekir. Yeterli araştırma materyaline sahip olduğunuzda, hemen  tez yazımı için bir taslak oluşturabilirsiniz. İlk taslak, zaten sahip olduğunuz bilgilerin bir derlemesi olabilir. Bundan sonra temel olarak tez ödevinizde tartışmanız gereken önemli konular ve alt konular hakkında bir fikriniz olacaktır. Böylece bir başlangıç ​​taslağı hazırlayabilirsiniz. Bir tam bölüm için yeterli materyaliniz varsa devam edin ve yazın. Tez yazım sürecinin kronolojik sırayla olmasına gerek yoktur. Sadece ana hatları takip edebilir, başlangıçta yazabileceklerinizi yazabilir ve ilerledikçe boşlukları doldurabilirsiniz.

Tez yazımına devam ederken daha önce yayımlanmış tezlerin yazım stillerine bakarak teknik yazma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Önceki tezleri inceleyerek tez düzenleme konusunda bir fikir edinebilir, tezinizi daha düzenli yazabilirsiniz. Tez yazımınızın son taslağını da bitirdikten sonra çalışmanıza ufak dokunuşlar  yaparak daha güzel hale getirebilirsiniz. Bunu yapmak için tezinizi yeniden okumalısınız. Bundan daha  iyisi de tezinizin okunabilirliği hakkında farklı bir bakış açısı kazanabilmeniz için uzman kişilerden veya arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Tezinize farklı bir bakış, sizin görmediklerinizi ortaya koyacaktır. Tezinizi okuyan bir arkadaşınız hataları bulabilir, tezinizi okuyan bir uzman ise bu hataları düzeltebilir. Bu yazımızda bahsedilen konulara dikkat ederek tez yazma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp