Tez Düzenleme Nedir?

Tez Düzenleme Nedir?

Tez düzenleme nedir sorusunun cevabı bitmiş olan bir tezin yazım kuralları kapsamında yeniden düzenlenmesini içerir. Bu düzenleme işlemi esnasında yazı başlıkları, kapak düzeni, içeriklerin sıralanması ve yazı karakterleri gibi şeyler belli standartlar etrafında biçimlendirilir.  Tez düzenleme işlemi tamamen tez yazım kılavuzuna bağlı kalınarak yapılır. Bunun dışında ekstra bir uygulama yapılmaz. Tez düzenleme işlemine genelde yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte uzmanlık tezi ve tıpta uzmanlık tezlerinin de düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Tez düzeleme işlemine gerekli özen verilmediği takdirde tezin reddedilmesi ya da teslim sürecinin uzaması  söz konusu olabilir.

Tez Düzenleme İşlemi

Tez düzenleme işlemi herkesçe aynı şekilde uygulanmaz. Bu durum öğrenciden öğrenciye değişim gösterir. Tez düzenleme nedir sorusu ile birlikte nasıl düzenlenmeli sorusu da bunu takip etmektedir. Çalışmalar birbirinden farklı olduğu için düzenleme işlemi de ona göre farklılık gösterir. Kimisi daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyarken kimisi daha az ihtiyaç duyar. Tez hazırlama işlemi titizlik gerektiren bir süreçtir. Bu süreç ne kadar iyi geçerse o kadar az düzenlemeye ihtiyaç duyarsınız. Tez hazırlamak farklı üniversitelerde aynı süreçler yaşansa da tez düzenleme işlemi farklıdır. Çünkü tez yazım kılavuzlarında farklı farklı kurallar bulunmaktadır. Tez yazım kılavuzlarında yazının kaç punto olması, paragraflar arası boşluklar, sayfa numaralandırılması, giriş ve özet kısmında yapılması gerekenler gibi birçok kural yer almaktadır.

Tez yazım kılavuzlarında yazılanların eksiksiz olarak yapılması ile düzenleme işlemi tamamlanmış olur. Tez düzenleme nedir sorusunu kılavuzu dikkatlice okuduğunuz zaman cevaplandırmış olacaksınız. Ayrıca tezde nereyi düzenleyeceğinizi nasıl bulacağınız da önemlidir. Yanlışları kendiniz tespit edip o alanlarda düzenlemeyi yapabilirsiniz. Bunun dışında danışman hocanız da tezinizi inceleyerek size nerde yanlış yaptığınızı söyleyecektir. Bu sayede düzenleme işlemini daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Tez Düzenleme İşleminin Önemi

Tez düzenleme nedir sorusu bu şekilde cevap bulmuşken bunun önemine de değinmek gerekir. Tezinizi zamanında bitirmek istiyorsanız eğer düzenleme işlemine dikkat etmenizde yarar var. Düzenleme işlemini tezi bitirdikten hemen sonra yapmalısınız. Çünkü savunmadan önce belli bir süreniz varken düzenleme işlemini yetiştirip savunma aşamasından kolayca geçebilirsiniz. Böylece tez döneminiz de uzamamış olur. Bu süreçte danışman hocaların rolü önemlidir. Danışman hocalar kimi zaman gözünüzden kaçmış olan bir hatayı hemen görebilir. Süreci onlarla yönettiğiniz zaman daha verimli sonuç alırsınız.

Danışman hocanızla birlikte sık sık bu konu üzerinde konuştuğunuzda hata yapma payınız da azalmış olacaktır. Tez düzenleme nedir sorusu üzerinde böylece takılıp kalmayacaksınız. Daha verimli bir tez süreci için sadece yazmak önemli değildir aynı zamanda düzenlemek de önem taşır. Bunu göz ardı etmemenizde yarar var. Böylece hatası az olan bir tez ortaya çıkartabilir ve savunma işlemini bir an önce yapabilirsiniz. Tez sürecini mutlaka danışman hocanızla birlikte yürütmeye özen gösterin. Bu size daha fazla yarar sağlayacaktır. Kılavuzu da her zaman elinizin altında bulundurun. Böylece takıldığınız bir yerde kılavuzdan destek alabilirsiniz. Tüm bunlar tez sürecinde göz önünde bulundurulduğu zaman tez sürecini en iyi şekilde tamamlamış olacaksınız.

 

Yazar hakkında

tezformatlama administrator

Bir cevap yazın