Tez Düzenleme Nedir?

Tez Düzenleme Nedir?

Tez düzenleme nedir sorusunun cevabı bitmiş olan bir tezin yazım kuralları kapsamında yeniden düzenlenmesini içerir. Bu düzenleme işlemi esnasında yazı başlıkları, kapak düzeni, içeriklerin sıralanması ve yazı karakterleri gibi şeyler belli standartlar etrafında biçimlendirilir.  Tez düzenleme işlemi tamamen tez yazım kılavuzuna bağlı kalınarak yapılır. Bunun dışında ekstra bir uygulama yapılmaz. Tez düzenleme işlemine genelde yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte uzmanlık tezi ve tıpta uzmanlık tezlerinin de düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Tez düzeleme işlemine gerekli özen verilmediği takdirde tezin reddedilmesi ya da teslim sürecinin uzaması  söz konusu olabilir.

Devamını oku

Tez Düzenleme ve Tez Teslimi

Tez teslimi gerçekleşmeden önce tez düzenleme işlemi yapılmalıdır. Tezin teslimi için ilk olarak tezin tamamen bitmesi gerekir. Tezin bittiğini düşünseniz de baştan sona gerekli tarama ve inceleme yapılmalıdır. Bu süreç içinde var olan temel eksiklikler tespit edilerek tez düzenleme işlemi başlatılabilir.  Ancak düzenleme işleminde ilk olarak doğru tespit her zaman önem taşır.  Bunun için belli tez düzenleme programları devreye girer bu programlar ile birlikte tezinizi kontrol edebilir ve gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca tez düzenleme programı olarak değerlendirilen uygulamaları iyi bir şekilde kullanabiliyorsanız kendiniz de tez düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için tezin detaylı bir şekilde taraması ve incelenmesi yapılmalıdır.

Devamını oku

Tez Düzenlemeyi Kimler Yapar?

Yüksek lisans  ve doktora tez düzenleme işlemi, öğrencilerin tez yazım süreci bittiğinde enstitüye tez teslim ettikleri esnada yapılan bir işlemdir. Bu işlem oldukça önemlidir. Tez hazırlamak zorlu bir süreç olmanın yanı sıra ciddi emek ve zaman istemektedir.  Yüksek lisans tezi hazırlayan insanlar genelde iş yaşamını da beraberinde sürdürmektedir. Bu durum, bu iş için yeteri özeni gösterememekle beraber kişinin hayatına baş ağrısı olarak yansımaktadır. İş stresinin yanında bir de tez hazırlama ve düzenleme stresi çekilmez bir hal almaya başlar. Tez hazırlama ve düzenleme, lisansüstü eğitimin son aşaması olsa da herkes bu aşamayı başarı ile tamamlayamamaktadır. Esasında birçok kişi ders döneminde zorluk çekerken ders döneminde çok başarılı olup da tezini veremeyenlerin sayısı az değildir. Bununla birlikte çoğu kişi tezini hazırlayıp savunmasına rağmen enstitünün istediği biçimsel düzenlemeleri gerçekleştirmekte zorluk yaşamaktadır.

Yüksek lisans ve doktora tez düzenleme işlemleri kolay sanılsa da oldukça zor bir işlemdir. Çünkü tez yazım süreci bittiğinde enstitüler kendi yayınlamış oldukları tez yazım kılavuzu doğrultusunda öğrencilerin tezlerini kendi belirledikleri kılavuzda yer alan kurallara göre düzenlemeleri istenmektedir. Tezler kılavuzda yer alan kurallara göre düzenlenmezse eğer kabul edilmemektedir.
Devamını oku

Akademik Yazım Kuralları Neden Vardır?

Akademik yazım kuralları akademik disiplinler ile alakalı içeriklerin düzenlenmesi ve hedef kitleye ait gereksinimlerin karşılanması amacıyla vardır. Zaman içinde farklı metin formatları, kaynak gösterme ve alıntı yapma biçimleri ortaya çıkmıştır. En yaygın kullanılan akademik stiller şunlardır:

Devamını oku

Akademik Bakış

Çalışmalarınıza sadece biçimsel olarak bakmıyoruz. İçerik olarak da ilgilenerek uygun öneriler sunuyoruz.

Tez Formatlama

Tezinizi istediğiniz formata uygun şekilde düzenliyoruz.

Müşteri Memnuniyeti

Akademik çalışmalarınızın (tez, makale, bildiri, ödev vb.) kurallara uygun şekilde düzenlenmesi için bize ulaşın.